Juleværksted – En
undervisningsplan for 4. klasse i håndarbejde
Vi forestiller os at
Juleværkstedet tilrettelægges som et forløb over tre uger op til jul, med to
lektioner pr. uge. Syningen af julesokker er tiltænkt en 4. klasse som endnu
ikke har lært at sy på symaskine. Filtværkstedet og tekstiltrykværkstedet kan
tilpasses i sværhedsgrad alt efter hvilket klassetrin der er tale om. (Finérværkstedet
er tiltænkt skoler som har faget håndværk og design.)
Eleverne får en samlet
introduktion omkring julen, dens betydning og symboler, samt en kort
introduktion til de tre (evt. fire) værksteder, og vælger sig herefter ind på
et af holdene.
Julesok
Eleverne skal selv klippe deres julesok ud. Derefter skal de starte med at øve sig på et stykke stof inden de går i gang med julesokken. Den hvide kant sættes på til sidst inden man syer de to stof dele sammen.
En
Workshop på en dag...
|
Arbejdsform
og udførelse i praksis
|
Mål
fra faghæftet.
|
Julesok
Materialer:
Fleece
eller filt - rød/hvid
broderitråd
Formål:
Eleverne
lærer at sy i hånden med forskellige sting
|
Introduktion
til forskellige sy metoder i hånden.
-
Tungesting
-
Kinesisk knude
-
Tungestingshjul
-
Grensting
-
Mille fleur-sting
-
Bagsting –
forsting
-
Kædesting
Eleverne
starter med at øve sig på et stykke stof.
Derefter
klipper de selv deres julesok ud med en skabelon og må selv bestemme hvordan
de pynter den med forskellige sting som de tidligere har lært.
Eleverne
skal sætte en hvid kant på julesokken som blandt andet skal give dem en
fornemmelse på hvordan man syer et ekstra stykke stof på et andet stykke
stof.
|
-
fremstille produkter med udgangspunkt i egne ideer
-
formgive med personligt præg
-
formgive og fremstille tekstile produkter
-
eksperimentere med materialer, teknikker, farver, form og
funktion
Eleverne bestemmer selv motiverne på deres
julesok og får lov til at eksperimentere med at sy før de går i gang.
|
De 5. virksomhedsformer
2. Den håndværksmæssige virksomhed
At bruge sine hænder til at fremstille
ting, man selv har besluttet sig for. At lære de dertil nødvendige
fremgangsmåder og teknikker. At øve sig og blive bedre. At lære fagets
materialer og redskaber at kende og kunne vælge de mest hensigtsmæssige til den
ønskede ting. Kort sagt alle de aktiviteter, som kendetegner håndværket.
3. Den udtryksmæssige virksomhed
Når man beslutter sig for en bestemt
farvesammensætning eller et bestemt snit i tøjet, får det et personligt præg.
Når det tekstile billede er fremstillet efter egne ideer og skitser, når en
dekoration er komponeret efter de principper, man selv har besluttet sig for,
og når strømperne har lige de farvestriber, man synes er de flotteste, så
udtrykker man sig selv i sit håndarbejde.
Eleverne
syer deres egen julesok som de må pynte med perler og broderi. De må også
brodere tekst i julesokken som vil give julesokken et mere personligt præg.
|
||
Filtet julepynt
Materialer:
Farvet
uld, vand, sæbespånder,
Mælkekartoner
til skabeloner, pladevat, ståltråd, farvet snor, perler
|
Introduktion om julen. Hvad
betyder julen for dig? Hvilke ting og symboler kendetegner julen? à
optakt til hvilken ting man kan lave af uld og filtning.
Introduktion til arbejde med
filt. Fx start med en kugle og derefter lave andre figurer, så eleverne først
får en fornemmelse af hvordan det er at arbejde med uld inden de begynder at
arbejde med svære ting som juletræ, engle osv.
Jeg viser dem efterfølgende
hvordan man kan lave en nissehue, julesok og engle, da det er samme teknik
man bruger.
Eleverne får lov til at
pynte sin figur, eller sy mønstre på til sidst.
|
-
Fremstille produkter med udgangspunkt i egne
ideer
-
Eksperimentere med materialer, teknikker, farver,
form og funktion
-
Formgive og fremstille produkter af uld
-
Fremstille forskellige genstande med inspiration
fra andre kulturer og historiske perioder
|
Teori
På
mit værksted, arbejder eleverne med 4 af virksomhedsfelterne.
Den
oplevelsesmæssige, håndværksmæssige, udtryksmæssige, og kommunikative
virksomhed.
- Oplevelsesmæssige: Eleverne har eller
får en forforståelse for jul og julens symboler og motiver. De forbinder
deres forhåndsviden med det de skal producere.
- Den håndværksmæssige: Udførelse af
selve projektet med fremstilling af julepynt. Læreren om fremgangsmåde,
teknikker, materialer og værktøjer.
- Den udtryksmæssige: Elevernes valg af
motiv, mønster, figur og farver ud fra egne ideer.
- Den kommunikative: Eleverne får
mulighed for at vise deres produkter til andre i form af en udstilling af
deres produkt på skolen eller hjemme på juletræet eller andre steder i
hjemmet.
|
||
Tekstiltryk – produktion
af stensils
Materialer:
Papir,
karton, lamineringsplast/bogomslag, stof og tekstilmaling.
Værktøj:
Kopimaskine,
blyant, tusch, hobbykniv, svamp, strygejern
|
Forløb
Eleverne
introduceres til forløbet med inspiration fra kulturen, i form af papirklip
af H. C. Andersen og Peter Callesen.
De
laver efterfølgende to hurtige papirklip, for at få en fornemmelse for hvad
de kan med materialet, og hvordan motivet ser ud når papiret foldes ud..
Så
introduceres de til andre måder at lave stensils på: kopiering af skabeloner
fra bøger el. udprint fra nettet mm.
Derpå
laver de deres egen stensil. Sværhedsgraden kan tilpasses elevens niveau,
både med hensyn til kreativitet og håndværksmæssige kunnen, fra kopiering af
meget simple stensils til udvikling af egne avancerede stensils.
Til
sidst kan de gå i gang med at trykke. Eleverne laver små trykprøver først,
hvor de lærer teknikken og tester farvernes udseende på stoffet. Hvis
eleverne bruger transparente farver på farvet stof, skal de være opmærksomme
på at farverne blandes, og teste om resultatet bliver tilfredsstillende,
inden de begynder på store stofstykker.
Trykkene
kan f.eks. bruges på T-shirts, puder, duge, grydelapper el. forklæder,
afhængigt af tidsramme, økonomi samt elevernes ønsker og evner.
Eleverne
skal fremvise deres produktioner for klassen og fortælle om de teknikker de
har brug, de valg de har truffet og tankerne bag,
|
Mål
Eleverne
skal lære at lave en stensil.
-
De skal forstå de basale principper for udformningen af denne. Dvs. at
motivet ikke kan have en ydrekant (omrids), samt at alt det der tegnes op
skal skæres ud og bliver til de farvede områder på stoffet.
De
skal desuden stifte bekendtskab med følgende teknikker:
-
at klippe papirklip
-
at kopiere, formindske og forstørre et motiv.
-
at bruge en hobbykniv til at skære i papir med.
-
at lave tryk på stof, og fiksere farven.
Herigennem
skal de lære at udvikle egne idéer samt eksperimentere med form og farver.
Eleverne
arbejder med 4 af de 5 virksomhedsformer:
-
Den oplevelsesmæssige virksomhed i form af oplæg omkring papirklip eller
udflugt til kunstmuseum.
-
Den håndværksmæssige virksomhed i form af den tekniske udførelse af stensil
og tryk.
-
Den udtryksmæssige virksomhed i form af udformning/valg af eget motiv,
størrelse, placering, farvevalg og stofvalg.
-
Den kommunikative virksomhed i form af fremvisning og forklaring på klassen,
samt gennem det budskab produktet evt. matte have f.eks. et politisk budskab/personlig
statement på en T-shirt el. pude.
|
Pædagogiske og fagdidaktiske overvejelser
Eleverne
arbejder i en zig-zag (Birgitte Tufte)) bevægelse mellem teori og praksis.
Der indledes med inspirations materiale i en teknik de får lov til at
afprøve. Så vises der eksempler på stensils samt andre klip/skabeloner og
hvordan disse kan tilpasses. (I udskolingen vil man desuden kunne lære
eleverne at omdanne et foto/billede til en stensil.) Stillasering - så hver
elev får en opgave der er svær nok til at være spændende, men ikke sværere
end at eleven med hjælp kan opnå et tilfredsstillende resultat. Mulighed for
udvikling af personlig udtryk og arbejde med designprocesser fra ideudvikling
til endeligt produkt – hjælp fra læreren til at tilpasse idéerne til elevens
niveau.
|
||
Sløjd – et 4. værksted
for skoler hvor håndarbejde ikke længere er et
selvstændigt fag.
|
Hvis
skolen har indført det nye fag håndværk og design, kan man vælge at tænke et
fjerde værksted ind i juleforløbet, så man også får repræsenteret sløjdfaget.
Her har vi valgt et træværksted, hvor eleverne skal save julepynt i finér.
Her skal eleverne arbejde med skabeloner, lidt i forlængelse af arbejdet med
stensild på trykkeværkstedet.
|
|
Samle julepynt
(Sløjd)
Materialer:
-
Finer plader, som muligvis er ståret i små firkanter for at begrænse
størrelserne. Evt. 15*15 cm.
-
Dekupørsav.
Evt.:
-
Tapet og maling.
|
Introduktion
til at lave en skabelon, til at kunne lave den her samle-figur. Hvordan laver
man en symetrisk figur. (folde papiret)
Eleverne
sidder og brainstormer julepynt generelt i grupper af cirka fire elever. De
brainstormer julepynt generelt og skriver ned på et papir.
Nu
arbejder eleverne videre individuelt, hvor de vælger en figur de vil lave som
det her samle objekt.
De
tegner figuren over på en finerplade og saver den ud.
Eleverne
kan nu vælge om de vil dekorere med maling eller lime tapet på eller om de
vil lave en mere.
|
-Eksperimentere
med materialer, teknikker, farver, form og funktion. Eleverne eksperimentere
med at lave en skabelon og stifter bekendskab til at lave en figur som er
tredimensionel.
-Formgive og fremstille
produkter i træ. Eleverne laver et produkt ud af finer ved at save.
-Kende relevante fagudtryk.
Dekupørsav, finer.
-Vælge hensigtsmæssig
værktøj. Eleverne får kendskab til værktøj.
-Formgive med personligt
præg. Eleverne skal selv lave deres skabelon, vælge om de vil klistre ting på
eller male eller oliere. Dermed er der mulighed for at sætte et personligt
præg.
|
Ingen kommentarer:
Send en kommentar